PPD Zagreb – Celje

14. kolo

19:00h

Suci: Gouško & Repkin (Bjelorusija)

U sklopu završnog kola grupne faze rukometne Lige prvaka, na rasporedu je jedan od najvećih rukometnih dvoboja, tzv. „Balkanski Clasico“ između hrvatskog rukometnog kluba Zagreba i slovenskog rukometnog kluba Celja.  Međutim, današnji međusobni dvoboj nikada nije bio važniji, jer je ovo direktna borba za 6, mjesto u grupi B, odnosno za osvajanje karte za „Knockout“ faze Lige prvaka!

• Prije nešto manje od mjesec dana Zagreb je gostovao u Sloveniji u utakmici 18. kola SEHA lige te su pobijedili sa tri gola razlike (29-32). U prvom poluvremenu utakmice ekipe su bile izjednačene, dok su u nastavku bolje bili raspoloženi rukometaši Zagreba te odnijeli „znakovitu“ pobjedu. Najzaslužniji za veliko slavlje Zagreba bili su Zagrebovi Slovenci, prvi strijelci David Miklavčić sa sedam, odnosno Darko Cingesar s pet golova. Matevž Skok skupio je respektabilnih 11 obrana, od čega čak devet u prvom poluvremenu.
14.02. Celje – PPD Zagreb 29:32
2016. PPD Zagreb – Celje 28:27
2016. Celje – PPD Zagreb 30:28
2016. PPD Zagreb – Celje 24:23
2015. Celje – PPD Zagreb 20:21
  • Također, ova dva kluba odigrali su susret i u sklopu regionalne lige krajem 11. mjeseca prošle godine, kada je Zagreb u prevrtljivoj utakmici slavio sa 1 golom razlike (28:27). Rukometaši Celja su vodili na poluvremenu sa dva gola razlike, no Zagreb je boljim ulaskom u drugo poluvrijeme nadoknadio zaostatak a na kraju došao i do bitne pobjede.
  • Međutim, Zagreb se neugodno iznenadio u prvom kolu ovosezonske Lige prvaka. Utakmica se igrala u Sloveniji, a sam rezultat je ponovno bio vrlo promjenjiv kroz cijelu utakmicu. Pred sam kraj utakmice, rukometaši Celja su otišli na tri gola razlike te došli do pobjede (30:28). Najbolji u redovima Celja je bio Zvižej na lijevom krilu sa 7 postignutih golova, dok je u redovima Zagreba daleko najbolji bio lijevi vanjski Mandalinić sa 10 golova.
  • Ostali međusobni susreti nisu vezani za ovu sezonu!

Zagreb se nalazi na osmom mjestu grupe B sa 7 osvojenih bodova iz 13 utakmica. Bez obzira na takvu situaciju Zagreb ima šansu za prolazak u „Knockout“ fazu, ukoliko pobjede Celje sa minimalno tri gola razlike. Zagrebu odgovara i pobjeda od dva gola razlike ali u tom slučaju rezultat treba biti manji od rezultata u prvom susretu 30:28! U sve to može se umiješati i Kristianstad ako osvoji barem bod u utakmici protiv Vardara u Skopju ovog vikenda.

Zagreb je uvijek bio ekipa koja znatno bolje igra pred svojim navijačima. Kod kuće su od ukupno sedam bodova osvojili šest i to na način da su u Zagrebu pobijedili divove  Vardar (28-27) i Lowen (25-21) te prije dva kola Kristianstad (26-23).

U prethodnom kolu na gostovanju u Mađarskoj izgubili su sa 5 golova razlike od Szegeda (21-26). Zagreb je dobro otvorio utakmicu te su prvih 20 minuta i vodili protiv Szegeda. No, tada se dogodila loša serija Zagreba te je Szeged otišao na odmor sa dva gola prednosti (14:12). U nastavku je Zagreb igrao još lošije, te je poraz bio neizbježan.

Zagreb svakako računa na Mandalinića i Pavlovića koji bi u u ovoj utakmici morali pokazati puno bolju igru od viđenog protiv Szegeda. Kapetan Zlatko Horvat protiv Szegeda je igrao samo drugo poluvrijeme te se očekuje da će danas od prve minute predvoditi svoju momčad.

Celje je „na pragu raja!“ Nalaze na tom važnom šestom mjestu tablice sa devet osvojenih bodova u 13 utakmica. Odgovara im i poraz od Zagreba ali samo s golom razlike ili sa dva gola razlike, no u tom slučaju konačan rezultat ne smije biti manji od rezultata iz prošle utakmice. Točnije u slučaju poraza od dva gola razlike, celje mora zabiti više u gostima nego što je Zagreb u Sloveniji (29 golova).

Kao i Zagreb i Celje izrazito domaćinska ekipa te su pred svojim navijačima osvojili sedam bodova od ukupno devet kojih imaju. U gostima su uzeli po bod Meshkov Brestu (29-29) i Kristianstadu (29-29).

Nakon što su kod kuće u Ligi prvaka pobijedili prvake Europe – Kielce (34:33), u prethodnom kolu rasturili su prvake NjemačkeLowen (37:31). U utakmici sa čak 69 golova, slovenska ekipa je deklasirala neprepoznatljivi Lowen. Već na kraju prvog poluvremena Celje je im

ao 7 golova prednosti (20:13). Lowen je solidno ušao u nastavak utakmice,te u jednom trenutku smanjio zaostatak na 4 gola razlike, ali Celje je nastavilo sa odličnom rukometnom predstavom. Najbolji u redovima Slovenaca bio je Mačkovšek sa 9 golova, te Janc i Zarabec sa 8 postignutih golova.

Ukoliko i danas Mačkovšek, Janc, Zarabec i Mlakar budu raspoloženi i na nivou, Celje može izbjeći poraz koji bi ih izbacio iz Lige prvaka!

• Bez obzira na njihove međusobne susrete ove sezone, ovo je posebna utakmica te i najvažnija u dosadašnjem dijelu sezone. Samim time moglo bi biti puno nervoze i tehničkih pogrešaka sa obje strane. Kladionice izrazito favoriziraju Zagreb koji je i dobio posljednja dva dvoboja, te s obzirom da Celje nije ista ekipa u gostima kao pred svojom publikom. Međutim, koeficijent od 5.00 je pretjeran jer Celje nije ništa slabija ekipa od Zagreba.
  • Rukometaši Celja se trenutno nalaze u boljoj formi te pobjeda od 6 golova razlike nad Lowenom sigurno je odlično poslužila za dodatno podizanje samopouzdanja rukometašima Celja.