Došlo je vrijeme da saznamo učesnike Final4 ovosezonske Lige prvaka, a prvog od 4 sudionika završnog turnira saznajemo danas nakon utakmice između Vardara i Flensburga. Makedonci očekuju veliko slavlje i pobjedu, s obzirom da dugo čekaju prolazak te barijere 1/4 finala  u kojoj su dosada uvijek zaostajali za ostalima. S druge pak strane sasvim sigurni morate biti da se momčad poput Flensburga ne predaje tek tako te da nas čeka još jedna lavovska borba.

Preostaje nam vidjeti da li će makedonska momčad napisati novu stranicu u svojoj povijesti, ili će Flensburg preokrenuti zaostatak i pobijediti u svojoj 250. utakmici europskih natjecanja!?

22.04. Flensburg – Vardar 24-26
2014. Vardar – Flensburg 27-25
2014. Flensburg – Vardar 24-22

U prvoj utakmici igranoj u Njemačkoj , Flensburg je bio favorit, odnosno točnije očekivala se pobjeda njemačke momčadi te se ipak očekivalo da će Vardar tek u drugoj utakmici nadoknaditi eventualni zaostatak i proći dalje (*Vardar je od strane EHF  postavljen kao favorit u dvije utakmice*). Međutim, rukometaši Vardara su odigrali možda i najbolje prvo poluvrijeme u cijeloj ovosezonskoj Ligi prvaka.

Spomenuto prvo poluvrijeme završilo je sa čak 6 golova prednosti za goste (9-15), a glavni razlog zašto je Flensburg ostao na samo 9 pogodaka je golman Arpad Šterbik uz 5-1 formaciju obrane. Šterbik je u prvom poluvremenu imao nevjerojatnih 47 % obrana što je neusporedivo sa 12 % obrana domaćih golmana u prvom poluvremenu.

U nastavku utakmice Vardar je povećao prednost i na 7 golova razlike, no u  tim trenucima kreće lagano buđenje njemačke momčadi.  Momčad Ljubomira Vranješa podigla je razinu igre u obrani zajedno sa golmanima te su u jednom dijelu utakmice došli i do samo dva gola zaostatka. Ipak potpuni preokret gosti nisu dozvolili te kroz dva napada povećali prednost na +4, iako je na kraju utakmica završila sa 2 vrijedna gola prednosti za momčad iz Skopja.  No, s obzirom na prvo poluvrijeme, bez obzira na konačnu pobjedu, ostavljen je dojam da je Vardar mogao imati i veću prednost pred uzvratnu utakmicu.

Ukupno su rukometaši Vardara imali po 12 minuta igrača manje, dok je Flensburg bio 8 minuta sa igračem manje.  Njemačka momčad je  postigla 6 golova sa igračem više, dok su gosti postigli 3 gola sa igračem više, no za razliku od Flensburga, Vardar je postigao i 3 gola sa igračem manje što je u rukometu uvijek obilježeno s posebnom vrijednosti (*iako treneri pri isključenju igrača u napad umjesto golmana postavljaju dodatnog igrača*).

U analizi prve utakmice ove dvije momčadi spomenuli smo 2014. godinu i zadnje međusobne utakmice Flensburga i Vardara, kada je njemačka momčad izbacila Vardar upravo u ovom dijelu Lige prvaka. Više o te dvije utakmice ali i tadašnju uspješnu prognozu pobjede Vardara (3.50 koeficijent) možete pročitati na sljedećem linku: https://www.sportskenovosti.net/2017/04/22/ehf-liga-prvaka-rukometasi-vardara-protiv-flensburga-protiv-neugodne-tradicije/

• Zanimljivo, u sva tri dosadašnja međusobna susreta ove dvije momčadi, pobjednička ekipa imala je dva gola prednosti.

U prvoj ¼ finalnoj utakmici u redovima Flensburga najbolji je bio 30-godišnji Johan Jakobsson na poziciji desnog vanjskog sa 6 golova, te 25-godišnji Rasmus Lauge Schmidt na poziciji srednjeg vanjskog sa 4 gola (* zaradio je i po 4 minute isključenja*).

U pobjedničkoj ekipi najbolji su bili srednji vanjski Luka Cindrić, lijevo krilo  Timiru Dibirov i desno krilo Dujshebaev sa po 5 golova.  Naravno, još jednom treba istaknuti Šterbika pogotovo njegove odlične reakcije u prvom poluvremenu.

U međuvremenu od prve utakmice, niti Vardar niti Flensburg nisu igrali, te je sve predodređeno za još jednu uzbudljivu utakmicu i veliki sraz ove dvije momčadi.

Što se tiče sastava obje ekipe ne bi trebalo biti promjena u odnosu na prvu utakmicu te o sastavima niti nema iznimnih informacija s obzirom da se pred ovakvu utakmicu svaki as iz rukava strogo krije. Osim što bi u ovoj utakmici u dresu Vardara trebali vidjeti još jednog odličnog hrvatskog „playmakera“ Igora Karačića koji nije igrao u prvoj utakmici.

Izjave trenera:

„Iako imamo prednost od dva gola, moramo zaboraviti tu situaciju. Ovo je nova utakmica, a dobro znamo koliko je Flensburg jaka momčad te koliko smo imali problema u drugom poluvremenu prve utakmice. Dakako, uz pomoć naših navijača vjerujem u pobjedu i prolazak . U prvoj utakmici Arpad je nevjerojatno branio, što ne znači da će i danas. Ali naši igrači su spremni, želimo igrati brzo i imam vjere u svoju ekipu“, izjavio je trener domaćina Raul Gonzalez.

„Sasvim sigurno ono što moramo napraviti u današnjoj utakmici je zaustaviti njihovog odličnog playmakera Cindrića. Ukoliko to uspijemo, itekako imamo šanse. Realno, dva gola prednosti ne znači ništa u modernom rukometu“, izjavio je trener gostiju Ljubomir Vranješ.

PROGNOZA: Kao što je trener Flensburga rekao, dva gola prednosti u današnjem modernom i brzom rukometu ne znači ništa, odnosno ne daje ni malo razloga za opuštanje privilegiranoj momčadi. Naravno, to još više dolazi do izražaja kada je riječ o odličnoj momčadi kakav Flensburg je bez obzira na poraz u prvoj utakmici. Flensburgu je dovoljna pobjeda i sa dva gola prednosti, ukoliko zabiju više nego što je u prvoj utakmici uspio Vardar (*gledaju se gostujući golovi*).

Međutim, Vardar igra vjerojatno najbolju Ligu prvaka u svojoj povijesti te je teško očekivati njihovo ispadanje.  Široka kvalitetna klupa je velika prednost Vardara, te ako se uz igru u napadu ponovno svoj dan bude imao Šterbik, ne vidimo način na koji će Flensburg  nadoknaditi zaostatak.

Sasvim sigurno je bitan početak utakmice, Vardar mora mirno ući u utakmicu te pokušavati graditi svoju prednost. Ukoliko se to dogodi, Flensburg će morati još više pojačati svoj tempo kako utakmica se bude bližila svom kraju. Samim time, pod takvim pritiskom i najbolje momčadi griješe. Summa summarum, Vardar ima sve u svojim rukama!