U Tuzli od 20:15 odigraće se derbi kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2017., u kom će se sastati domaća ekipa Bosne i Hercegovine i ekipa Rusije.

Očekuje se snažna podrška za domaćina od 5000 navijača, međutim najvatreniji navijači Slobode – Fukare neće se pojaviti na tribinama rezignirani što im Savez nije obezbedio ulaznice. Ovo će biti prvi put u istoriji da na jednoj zvaničnoj utakmici u Mejdanu neće biti organizovane navijačke grupe Fukara.

Ruska ekipa odradila je juče trening, i svi igrači su na raspolaganju selektoru Bazarevichu, osim Artem Klimenka koji je u sastavu, ali još uvek nije nastupio u 2 kvalifikacione utakmice.

Selektor Rusije istakao je da moraju biti fokusirani na odbranu Mirze Teletovića, kapitena BiH, koji je propustio prvu utakmicu timova u Permu. Timofej Mozgov je izjavio:

„Ovo će biti najteža utakmica, ne samo na papiru nego i u praksi. Uvek je teže igrati u gostima, ali treba nam pobeda. U dobrom raspoloženju očekujemo ovaj meč“. Na pitanje šta misli o publici i fanovima u Tuzli, odgovorio je : Fanovi? Pa neće oni sići na parket da nas biju, zašto bi trebalo da se bojim? U skvaom slučaju, igramo 5 na 5. Podrška fanova jeste značajna, ali mi ćemo igrati samo košarku.“

Ovo će biti prilika za BiH da se revanšira za poraz od 83:54 u Permu. U tom meču iz ekipe današnjeg domaćina jedino je Nurkić bio dvocifren, i imao je 19 poena (ali očajan šut 5-16) i čak 15 skokova. Milosević Milan takođe je imao 10 poena. Međutim igra BiH je ličila na nešto samo u prvom poluvremenu, kada su čak i vodili za 1 pt nakon prvih 20 minuta. Međutim, Rusima su krenule trojke da ulaze u drugom poluvremenu i napravili su ogromnu prednost. Dimitry Kulagin zabeležio je 17 poena, a nova akvizicija LAL – Timofej Mozgov je ušao u problem sa ličnim greškama i odigrao svega 20 minuta, ali i to mu je bilo dovoljno da zabeleži 14 poena.

Selektor BiH tima Damir Mulaomerović se najviše oslanja na kartu domaćeg terena „Budite ubijeđeni da ću napraviti sve da nepobjedivost Mejdana potraje. Mislim da možemo opravdati očekivanja, odigrati ćemo hrabro, hladne glave. Ono što ja tražim jeste da igrači izgore na parketu, vidjećemo da li će to biti dovoljno. Optimista sam i nadam se da ćemo doći do pobjede”.

Očekivane startne postave:

Nemanja Gordić (Budućnost) – Dimitri Khvostov (Lokomotiva)

Džanan Musa (Cedevita) – Sergey Karasev (Zenit)

Milan Milošević (Aek) – Dimitri Kulagin (CSKA)

Mirza Teletović (Bucks) – Andrey Voronstevich (CSKA)

Jusuf Nurkić (Denver) – Timofey Mozgov (LAL)

Da li će domaći parket i Mirza Teletović koji je bio očajan u šutu za 3 poena protiv Sveđana (1-7) biti dovoljni za prevagu i pobedu nad Rusijom?