Španski teniser Rafael Nadal savladao je ruskog tenisera Danila Medvedeva u finalu US Opena i osvojio 19. grend slem titulu.
Spektakularno finale je trajalo skorr pet sati, a Nadal je posle pet setova i neverovatne igre bio bolji, rezultatom 7:5 6:3 5:7 4:6 6:4.

Ljubitelji tenisa mogli su da uživaju u tenisu visokog kvaliteta. Za mnoge ovaj meč spada među najbolje koji su odigranih ove sezone. Za ovaj meč sigurno važi ona stara floskula “obojica zaslužili da pobede”, ali na kraju bolji je bio Nadal.

Španac je imao neverovatan ulazak u meč. Od samog starta je bio fokusiran i veoma je dobro riternirao. Medvedev je konsantno bio pod velikim pritiskom, ali je dobrim servisima uspeo da održava pristojan rezultat. Nadal je prva dva seta rešio sa po jednim brejkom i imao je sigurnih 2:0 u setovima.

Treći set je doneo sličnu igru. Nadal je veoma dobro igrao na ritern gemove, a brejk je viđen u ranoj fazi trećeg seta. Gotovo svi su mislili da će to biti još jedan rutinski meč za Nadala, i da mlade nade još uvek moraju mnogo toga da nauče, ali nije bilo tako. Medvedev shvativši da nema šta da izgubi, kreće u apsolutnu ofanzivu i ona je donela rezultat. Prvo je vratio brejka zaostsatka, a kasnije u samom finišu uspeo da izbegne lutriju u taj brejku i osvoji treći set sa 7:5 na opšte zadovoljstvo prisutne publike.

Četvrti set je bio praktično viđen za taj brejk, ali je takav scenario sprečio Medvedev, oduzevši servis Nadalu u desetom gemu i iskoristivši prvu set loptu, čime je meč odveo u peti set. Osvajanje četvrtog seta je dalo krila mladom Medvedevu. Rus je igrao kao u transu, a sa druge strane Nadal je pokazivao znake nervoze, jer je bio na putu da izgubi maltene dobijen meč.

Medvedev je propustio veliku priliku da dođe do brejka na startu petog seta, jer nije iskoristio tri brejk lopte. Na kraju ga je to koštalo meča, jer je naredna dva svoja servis gema izgubio.
Ipak, ni tu nije bilo kraja drami. Medvedev uspeva da vrati jedan brejk i kasnije u gemu u kome je Nadal servirao za pobedu imao je brejk lopti. No, ni to nije uspeo da iskoristi, a kada ispustite toliko šansi onda je poraz protiv igrača kakav je Nadal neminovan.