petak, 29. mart 2024.

t1x2.net

spot_img

SULUDI NOVAC: Kako su transferi tako poludeli?

Ponovo je srušen svetski rekord kada je visina transfera u pitanju, čini se da stvari izmiču kontroli. Ali, kako smo došli do tog trenutka i čega ćemo se tek nagledati u budućnosti?

paul-pogba-juventus_qxsasiwwuvwl1ndr7oh221mc6

Novac i moderni fudbal su uvek išli rame uz rame. Prelaskom Pogbe iz Juventusa u Mančester Junajted za 93 miliona funti postavljen je novi rekord, najveći u istoriji! I svaka generacija će reći isto: „nema igrača koji toliko vredi, stvari su se otrgle kontroli„. Treba samo podsetiti da je isti ovaj igrač sa 16 godina napustio isti taj Junajted za 1.5 miliona funti u isti taj Juventus 2012. godine. Potrošiti toliki novac na „jedan par nogu“, ma koliko te noge dobre bile, je za mnoge ludost.

Od prelaska Vilija Gruvsa iz VBA u Aston Vilu davne 1893. godine za 100 funti, rekordni transferi u svetskom fudbalu su se obarali 43 puta.

Footy-1893-Willie-_2800949k

Đuzepe Savoldi je 1975. godine prešao iz redova Bolonje u Napoli i to je bio prvi svetski milionski transfer. Nakon njega su te granice pomerali Diego Maradona, Rud Gulit, Roberto Bađo, Ronaldo i Alan Širer.

Svi ovi igrači su bili dominantni u svojim erama, ali ako uporedimo sa ciframa tada i ovim danas, primetićemo ogromnu razliku. Tako je npr. Alan Širer iz Blekburna u Njukasl prešao za, sada smešnih, 15 miliona funti, ali to ga nije sprečilo da postigne 206 golova za crno-bele.

Newcastle United's Alan Shearer celebrates after scoring from the penalty spot
Newcastle United’s Alan Shearer celebrates after scoring from the penalty spot

U istom ovom prelaznom roku je Džon Stons prešao iz Evertona u Mančester Siti u drugom po redu najvećem transferu kada su defanzivci u pitanju. Dobro je što momak ima samo 22 godine i što može izrasti u vrhunskog igrača, ali šta ako se kockice ne poklope i za dve sezone pređe u npr. Norič?

Ovakvi transferi su kocka, ali ih prave klubovi koji mogu da se kockaju. Takvim klubovima ne treba akademija, zbog čega bi oni pravili igrače kada mogu da kupe gotov proizvod?!

Ipak, klubovi u Premijer ligi znaju kako su stvari postavljene. Od 1992. godine je fudbal u Engleskoj počeo da se komercijalizuje. Samo na osnovu TV prava su sa početnih 191 miliona funti došli na 5.136 milijardi funti u 2015. godini. Mančester Junajted inkasira, samo od toga što na dresu drži znak Ševroleta, neverovatnih 47 miliona evra!

_80917618_rise_tvincome

Kad je toliki novac u igri, onda ni ne treba da čudi što dolazi do pomeranja granice i kada su transferi u pitanju. Osrednji premijerligaški klub može lako ući u trku sa bilo kojim klubom iz neke druge lige. Tako jedan Stouk može da preotme igrača Šalkeu ili Romi bez većih problema.

Na listi Top 50 transfera ikada, 33 dolaze iz perioda u poslednjih 5 godina, devet njih je ostvareno u 2016. godini, a ostalo je još 3 nedelje do kraja prelaznog roka!

Tako da ne očekujmo da će ovo ludilo stati. Ne očekujte od bilo koga da ovo razume, čak ni klubovi ne brinu o tome. Novac vrti, igrači trče, a mi ćemo gledati na ovaj ili onaj način.

Povezani članci

ODGOVORITE

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Poslednje