subota, 27. april 2024.

Radnički poražen u Breši, Ferencvaroš potopio Olimpijakos i stigao na korak od finalnog turnira Lige šampiona

Vaterpolisti Radničkog pretrpeli su poraz od 12:8 na gostovanju u Breši, u utakmici 12. kola Lige šampiona. Italijanska ekipa je ovim trijumfom i definitivno obezbedila prvo mesto u grupi A pred finalni turnir, a veoma blizu završnog turnira su i ekipe Barselonete i Ferencvaroša, uz naravno Novi Beograd, koji je organizator turnira i drugoplasirani tim grupe A. Posle odigranih mečeva 12. kola u grupi B učešće na finalnom turniru obezbedili su Pro Reko, Marselj i Jug, dok je Hanover jako blizu turnira u Beogradu.

Dva kola pre kraja grupne faze u grupi A Breša je prva sa 29 bodova, Novi Beograd i Barseloneta imaju po 23, dok je Ferencvaroš današnjom pobedom nad Olimpijakosom u Pireju (10:8) došao do četvrtog mesta sa 22 boda i ima dobru šansu da zaigra na finalnom turniru. Petoplasirani je Olimpijakos, koji je učestvovao na prethodnih pet završnih turnira, a crveno-beli imaju 19 bodova i lošiji međusobni skor od Ferencvaroša, tako da jedan poraz mađarskog tima Grcima neće mnogo značiti. Što se tiče rasporeda, Ferencvaroš će u naredna dva kola ugostiti Radnički i Brešu, dok Barseloneta dočekuje Brešu i gostuje Jadranu u Splitu.

Kragujevčani su dobro parirali protivniku na startu meča i bili rezultatski ravnopravni u prvoj deonici, ali je Breša ipak na prvi predah otišla sa „plus dva“, pogotkom Dolčea sa dva igrača više – 4:2. Potom su gosti nastavili sa čvrstom igrom u odbrani, ali nisu bili dovoljno dobri u realizaciji, te je domaćin duplirao vođstvo do poluvremena (6:2).

U nastavku meča izabranici Uroša Stevanovića su malo popravili golgeterski učinak, a u poslednjoj četvrtini su imali priliku da ponovo uhvate priključak, međutim, nisu realizovali par kontranapada i iskusna ekipa Breše je to umela da kazni. Na kraju, ostaje im uteha što su bar poslednju četvrtinu rešili u svoju korist.

Po dva gola za ekipu Breše postigli su italijanski reprezentativci Dolče Prešuti, Rencuto, Luongo i Di Soma, koliko i srpski reprezentativci Marko Radulović i Nikola Lukić na drugoj strani, a jednom se u strelce upisao srpski centar u redovima Breše, Đorđe Lazić.

Barseloneta Olimpijakos F8 Lige sampiona
(Foto: len-f8belgrade.rs)

Barseloneta je deklasirala Dinamo, a tim iz Tbilisija parirao je samo u prvoj četvrtini, posle koje je bilo 3:2. Španci su se raspucali u nastavku, a posebno efikasan bio je Alberto Munariz, koji je na kraju sedam puta zatresao mrežu. U drugom poluvremenu Dinamo nije uspeo da postigne gol, a meč je završen rezultatom 18:4. Kod Dinama je dvostruki strelac bio Dušan Vasić, dok se kod Barselonete osam igrača upisalo.

Duel Olimpijakosa i Ferencvaroša bio je od ogromne važnosti za obe ekipe i bilo je jasno da će pobednik ovog duela biti jako blizu plasmana na finalni turnir, na kojem su ove dve ekipe često igrale, ali i osvajale evropsku titulu u prethodnim sezonama. Mađari su poveli, ali su se do kraja poluvremena ekipe smenjivale u vođstvu, a na odmor se otišlo sa izjednačenih 4:4.

Filip Filipovic Olimpijakos
(Foto: osfp.gr)

Filip Filipović se raspucao u trećem periodu, pa je najpre doneo vođstvo crveno-belima, a posle preokreta Ferencvaroša, srpski vaterpolista je još jednom bio precizan za izjednačenje (6:6). Ubrzo je prvi put jedna ekipa imala dva gola razlike, a Ferencvaroš je poveo 8:6. Olimpijakos nije iskoristio dve šanse sa igračem više, što su gosti kaznili u samoj završnici i novim golom Vendela Vigvarija stigli su do ogromnih 9:6 pred početak poslednje četvrtine. Dugo se igralo bez golova, a tek dva minuta pre kraja Hristodulos Kolomvos je pogodio mrežu gostiju. Minut kasnije Nemanja Ubović je isključen, a igrača više iskoristio je Filipović i svojim trećim golom je vratio nadu Olimpijakosu. Međutim, sve dileme otklonio je Marton Vamoš pogotkom za konačnih 10:8.

Vigvari je bio najefikasniji kod gostiju sa tri gola, jedan pogodak je postigao Ubović, a kod Olimpijakosa se istakao Filipović, takođe sa tri pogotka, dok je Konstantinos Genidunias zakazao, uz šut 1/9.

Breša – Radnički 12:8 (4:2, 2:0, 3:2, 3:4)

BREŠA: Tešanović, Dolče 2, Prešuti 2, Bikari, Lazić 1, Vapenski, Rencuto 2, T. Đanaca, Alezijani 1, Luongo 2, Di Soma 2, Đito, M. Gianaca. Trener: Alesandro Bovo.

RADNIČKI: Dobožanov, Branković 1, Stanojević 1, Janković, Ćuk, Krug, Ukropina, Pljevančić, Radulović 2, Miličić 1, Lukić 2, Vrlić 1, Todorovski. Trener: Uroš Stevanović.