Pregled 23. kola ruske Premijer Lige

Tokom prethodnih dana odigrano je svih 8 utakmica 23. kola ruskog fudbalskog prvenstva, tzv. Premijer Lige, a u ovom članku napravićemo pregled svega onoga što se izdešavalo u tom periodu.

• Amkar Perm – Ufa – 1:1 (0:1)
  • CSKA Moskva – Rostov – 0:0 (0:0)
  • Anži Mahačkala – Krila Sovjetov Samara1:3 (0:2)
  • Rubin Kazanj – Krasnodar0:1 (0:0)
  • Orenburg – Terek Grozni – 2:1 (1:0)
  • Ural Jekaterinburg – Tom Tomsk – 1:0 (1:0)
  • Arsenal Tula – Lokomotiva Moskva0:3 (0:0)
  • Spartak Moskva – Zenit Sankt Peteburg – 2:1 (1:0)

(15.04.2017.) 11:00 Amkar Perm – Ufa – 1:1 (0:1)

Duel koji je otvorio 23. kolo odigrao se na stadionu “Zvezda“ u Perme, gde je ekipa Amkara dočekala ekipu Ufe. Tokom cele utakmice i jedna i druga strana igrale su prilično zatvoreno, a za nijansu bolji bio je domaćin, koji je ka golu protivnika uputio 8 šuteva ka golu, od čega 4 u okvir. Sa druge strane, “Građani“ iz Ufe ka golu golmana Homiča uputili su ukupno samo 4 šuta, od čega samo 1 u okvir. Prvi gol na utakmici postigao je vezista domaćih, Januš Gol, koji je uspeo da zatrese sopstvenu mrežu u 35. minutu i tako u prednost dovede ekipu gostiju. Konačan rezultat postavio je Darko Bodul, pogotkom u 89. minutu utakmice. Novim remijem, ekipa Ufe nanizana je čak 6 utakmica bez pobede i to u svim takmičenjima. Zbog 4. akumuliranog žutog kartona suspenziju na jednu utakmicu zaradili su defanzivci Ufe – Pavel Alikin i Denis Nikitin.

(15.04.2017.) 13:30 CSKA Moskva – Rostov – 0:0 (0:0)

Druga utakmica, u kojoj su se sastali moskovski CSKA i Rostov iz istoimenog grada, ujedno je bila i jedan od derbija 23. kola. Iako je domaćinima ova utakmica bila jedna od ključnih u ovom trenutku, prosipanje 3 boda protiv veoma teškog protivnika uticala je na to da je Spartak sada na korak od titule. Moskovljani su bili bolji rival tokom svih 90 minuta, ali su poprilično defanzivna formacija gostiju (5-3-2) i fantastični golman Medvedev na kraju broj golova CSKA sveli na nulu. Prošlogodišnji šampion je ka golu prošlogodišnjeg vicešampiona uputio čak 17 šuteva ka golu, od čega je samo 6 puta golman bio ozbiljnije ugrožen. Sa druge strane, “Selmaši“ su ka golu “Konja“ uputili svega 5 šuteva (2 u okvir), što, ispostavilo se, nije bilo dovoljno da se ugrozi fantastični Igor Akinfejev. Sve u svemu, možemo slobodno reći da su po svemu prikazanom najbolji igrači na ovoj utakmici bili golmani Igor Akinfejev (CSKA) i Dmitrij Medvedev (Rostov).

(15.04.2017.) 16:00 Anži Mahačkala – Krila Sovjetov Samara – 1:3 (0:2)

Na stadionu “Anži-Arena“ u Kaspijsku imali smo priliku da gledamo utakmicu između Anžija iz Mahačkale i Krila Sovjetovih iz Samare. Činjenica da su bili apsolutni autsajderi nije omela igrače gostujuće ekipe da u veoma važnom meču uspeju da dođu do 3 boda, koja su im sada olakšala borbu za opstankom. Igrači Krila Sovjetovih su ka golu Anžija uputili samo 9 šuteva, a od ukupno 5 šuteva u okvir čak 3 su završila u mreži golmana Jurčenka. U 9. minutu precizan je bio Kornilenko, 14 minuta kasnije (u 23′) rezultat je povisio Zotov, da bi konačan broj golova ekipe iz Samare postavio Paskuato u 64. minutu. Počasni gol za “Orlove iz Dagestana“ postigao je Hubulov sa bele tačke i to u 89. minutu. Glavnog trenera domaćih, Aleksandra Grigorjana, trebala bi da zabrine činjenica da su njegovi fudbaler čak 17 puta pretili golu protivnika (7 puta opasnije), a da su pritom postigli samo 1 gol i to tek iz penala.

(15.04.2017.) 18:30 Rubin Kazanj – Krasnodar – 0:1 (0:0)

Na “Kazanj-Areni“ u Kazanju sastali su se jedanaestoplasirani Rubin i četvrtoplasirani Krasnodar. Tihi rat između ruskih i fudbalera iz ostalih država i ovaj put se odrazio na celokupni kvalitet igre ekipe iz Kazanja. Krasnodar je u ovoj utakmici opravdao ulogu blagog favorita i pogotkom Smolova u 57. minutu “Bikovi“ su uspeli da koliko-toliko osiguraju 4. poziciju koja vodi u kvalifikacije za Ligu Evrope. Rubin je ovim porazom vezao 6 utakmica u svim takmičenjima na kojima nisu mogli da zabeleže pobedu, dok je Krasnodar prekinuo niz od 4 meča bez pobede.

(16.04.2017.) 11:30 Orenburg – Terek Grozni – 2:1 (1:0)

Na stadionu “Gazovik“ snage su odmerili fudbaleri Orenburga i Tereka. Utakmica je završena pobedom Orenburga rezultatom 2:1, što je sasvim realan ishod sudeći po prikazanom kvalitetu. Domaći su dominirali svojim terenom i tokom svih 90 minuta bili nadmoćnija strana. Prvi gol za domaćina i ujedno jedini u prvom poluvremenu postigao je Popović, u 27. minutu. Gosti su do izjednačenja stigli tek u 74. minutu, pogotkom Grozava, da bi konačan rezultat postavio levi bek Tereka, Zaurbek Pliev, koji je uspeo da zatrese mrežu u 89. minutu, ali svoju.

(16.04.2017.) 14:00 Ural Jekaterinburg – Tom Tomsk – 1:0 (1:0)

U Jekaterinburgu se od 14 časova po našem vremenu igrala utakmica između domaćeg Urala i ekipe Toma iz Tomska, koju su ozbiljni finansijski problemi faktički već poslali u drugu ligu. Može se reći da su “Bumbari“ imali lak posao, što je tok utakmice na kraju i pokazao. Ural je do veoma važna 3 boda stigao pogotkom Erika Bikfalvija u 40. minutu i to na asistenciju napadača Vladimira Iljina. Ovaj dvojac se samo par meseci po dolasku u klub iz Jekaterinburga pretvorio u jedan od najboljih tandema u ovom trenutku, a samim tim postali su najvažniji igrači njihove ekipe. Novim porazom Tom je ostao na 5 bodova zaostatka od preposlednjeg Arsenala, dok je Uralu ovaj trijumf doneo izlazak iz zone opasnosti i sada 9 bodova više od trinaestoplasiranih Krila Sovjetovih imaju koliko-toliko siguran opstanak.

(16.04.2017.) 16:20 Arsenal Tula – Lokomotiva Moskva – 0:3 (0:0)

Moskovska Lokomotiva je do pobede nad ekipom Arsenala iz Tule stigla tek u 2. poluvremenu, kada su precizni bili Fernandes (53′), Majkon (74′) sa bele tačke i novopridošli napadač Ari (76′). “Lokosi“ su u tih 90 minuta ka golu Arsenala uputili 16 šuteva, od čega 8 u okvir, dok su domaći ka golu Giljermea pretili samo 3 puta (jednom ozbiljnije). Ruske “Tobdžije“ su se mučile tokom većeg dela utakmice, ali je glavni okidač za lošu igru bilo isključenje napadača Federika Rašića, koji je za samo 3 minuta zaradio 2 žuta kartona (34′ i 37′), samim tim automatski crveni karton i jedan meč suspenzije. Sa druge strane, suspenziju na jedan meč zaradio je i vezista Lokomotive, Igor Denisov, zbog 4. žutog kartona u sezoni.

(16.04.2017.) 19:00 Spartak Moskva – Zenit Sankt Peterburg – 2:1 (1:0)

Ubedljivo najzanimljiviji duel gledali smo na prelepoj “Otkritje-Areni“ gde su se sastali moskovski Spartak i Zenit iz Sankt Peterburga. Utakmicu je direktno gledalo preko 43 hiljade navijača, a retko ko je mogao da kaže da nije bio zadovoljan prikazanim kvalitetom fudbala. Spartak je bio mnogo kvalitetniji protivnik u prvom poluvremenu, a igrači Zenita praktično nisu mogli da se sastave sa loptom. Prvi gol na meču postigao je fantastični Kvinsi Promes u 22. minutu, koje je sada zauzeo 7. poziciju na listi najboljih strelaca Spartaka nakon raspada SSSR-a (41 gol). U drugom poluvremenu usledilo je buđenje Zenita, zatim izjednačujući gol Artjoma Dzjube u 66. minuta, ali i povratak Spartaka u 80. minutu kada je na asistenciju Promesa precizan bio Aleksandr Samedov. Spartak je ovom pobedom otišao na +10 bodova od drugoplasiranog CSKA, čime je može se reći praktično rešeno pitanje šampiona. Sa druge strane, povratak Zenita kući bez bodova stavio ih je situaciju gde će im biti jako teško da se domognu 2. pozicije, a da pritom Krasnodar može veoma lako da dođe do 3. pozicije.