ponedeljak, 29. april 2024.

Pobede Radničkog i Novog Beograda na startu Kupa Evrope, ubedljiv poraz Zvezde

U prvom kolu kvalifikacione grupe Kupa Evrope, vaterpolisti Radničkog su posle preokreta pobedili Mediterani rezultatom 13:9 i tako napravili korak ka plasmanu u narednu rundu takmičenja. Još bliži je Novi Beograd, koji je u grupi sa samo tri ekipe savladao rumunsku Oradeu 12:9, dok je Crvena zvezda u Kranju pretrpela ubedljiv poraz od mađarskog OSC-a rezultatom 15:5.

Kragujevčani su poveli golom Nebojše Toholja, a potom je usledio veliki pad u igri i preokret španskog tima, te vođstvo od 4:1. Međutim, Radnički je, kao i nekoliko puta tokom ove sezone, pokazao karakter i serijom od četiri gola stigao do novog vođstva (5:4) sredinom drugog perioda. Posle novog izjednačenja, Nikola Lukić je bio precizan za vođstvo Radničkog od 6:5 na poluvremenu. Mediterani je ponovo pogodio za izjednačenje, a zatim su Kragujevčani serijom 5:0 obezbedili prve bodove u Kupu Evrope. Sa tri gola Kragujevčane je do pobede predvodio Strahinja Rašović, a pratili su ga Nikola Lukić i Marko Radulović sa po dva.

Novi Beograd 11. April tajm-aut

Novi Beograd je slomio otpor Oradee u trećoj četvrtini, kada je za četiri minuta postigao pet golova. Gosti iz Rumunije su vodili dva puta u prvoj četvrtini, Draško Gogov je pogađao za izjednačenje, a isti igrač je početkom drugog perioda doneo preokret. Preuzela je tada ekipa Vladimira Vujasinovića vođstvo i održavala je gol prednosti do kraja prvog poluvremena.

U nastavku su Rumuni opet bolje zaigrali, posle dva minuta stigli do 6:5, da bi potom usledila serija Novog Beograda, koji je od 5:6 za svega četiri minuta stigao do vođstva od 10:6. Redom su mrežu Gojka Pijetlovića tresli Gogov, Nikola Nikolov, Nikola Bursać, Mateja Asanović i zatim ponovo Bursać. Nikolov i Vasilije Martinović su početkom četvrte četvrtine dodatno uvećali razliku i Novi Beograd je pri rezultatu 12:6 otklonio sve diloeme oko pitanja pobednika. Najefikasniji je bio Gogov sa pet golova, dok je na drugoj strani Dragoljub Rogač postigao jedan.

Forma Crvene zvezde nije na zavidnom nivou, što se videlo nedavno i u meču protiv Radničkog, kada su Kragujevčani bili ubedljivi. Sada je podjednako ubedljiv bio i mađarski OSC, koji je slavio 15:5, a već posle šest i po minuta, pri vođustvo od 5:0, bilo je jasno da će Zvezda teško doći do bodova u ovom meču. Mađari su nastavili da tresu mrežu beogradskog kluba i sredinom druge četvrtine su vodili 7:0, da bi tek u 16. minutu utakmice Petar Kasum postigao prvi gol za Zvezdu. Održavali su igrači OSC-a razliku bez problema, a na drugoj strani su pogađali Marko Radović, Veljko Tankosić i Lazar Vićković. Novom serijom od četiri vezana gola OSC je rešio pitanje pobednika i mirno priveo meč kraju. Radović je postigao dva gola za crveno-bele, dok se kod tima iz Budimpešte čak devet igrača upisalo u strelce, a prednjačio je Kristian Manherc sa tri. Do kraja turnira, Zvezda će igrati protiv domaćeg Triglava i francuskog Noazija, koji je bio ubedljiv u prvoj utakmici sa 20:9. U ekipi srpskog trenera Stefana Ćirića Viktor Rašović je tri puta bio precizan, a na golu je bio Stefan Živojinović.

Vaterpolo klub Noazi la Sek
(Foto: Philippe Fretault)

U grupi G, mađarski Solnok je utakmici sa čak 34 gola pobedio Terasu rezultatom 20:14, uz pet golova Filipa Filipovića, dok je Duško Pijetlović postigao tri, a Radomir Drašović jedan pogodak. U istoj grupi neizvesno je bilo u meču Strazbura i Apolona, u kojem su Francuzi bili bolji 8:7, a u redovima grčkog tima dva puta je precizan bio Stefan Mitrović.

BVSC je sa ubedljivih 18:9 porazio Panionios u grupi A, u kojoj su Barselona i Turkoan odigrali nerešeno 12:12. Sabadelj je u grupi B sa neizvesnih 9:8 bio bolji od splitskog Jadrana, a kod pobednika je Nemanja Ubović bio jednom precizan. U istoj grupi identičnim rezultatom moskovski Dinamo je pobedio Steauu.

Vuljagmeni je deklasirao Ludvisburg rezultatom 21:6, a u istoj grupi je francuski Eks an Provans savladao Karuž sa 16:4. Mladost iz Zagreba je sa 13:8 porazila Primorac, a u grupi Radničkog domaća Savona je rezultatom 12:8 pobedila OSC Potsdam.