subota, 27. april 2024.

Zvezda izgubila od Mladosti, ali kao prva u grupi prošla u plej-of

Vaterpolisti Crvene zvezde plasirali su se u plej-of rundu kvalifikacija za Ligu šampiona kao prvoplasirani u grupi D, iako su u trećem kolu druge runde kvalifikacija izgubili od domaćeg Mladosti rezultatom 9:8. Crveno-beli su u krugu tri ekipe sa istim brojem bodova imali najbolju gol razliku i tako su obezbedili prvo mesto, te će se za plasman u grupnu fazu Lige šampiona boriti sa Savonom, Barselonom ili OSC-om.

Pored Zvezde, u plej-of rundu se sa turnira u Zagrebu plasirala i Mladost, kojoj je bila neophodna pobeda i do nje je došla u samoj završnici, posle greške Zvezde. Naime, u poslednji minut se ušlo sa nerešenih 8:8, da bi potom jedan igrač crveno-belih napravio grešku i vratio se u igri posle trećeg isključenja. Sudije su odmah dosudile peterac za domaće, a Dario Rakovac je doneo svojoj ekipi važnu pobedu. Sa druge strane, Zvezda ovaj poraz nije bitan, ali će morati da bude skoncentrisanija u naredna dva meča i direktnoj borbi za plasman u grupnu fazu.

U plej-of rundi kvalifikacija će igrati i Solnok, Savona, Breša, OSC, Jadran Split i Barselona. Na izuzetno jakom turniru u Parizu, Breša i OSC su u međusobnom duelu podelili bodove, ali su bili bolji od Terase i Noazi La Seka, koji predvodi srpski trener Stefan Ćirić. Splićani su na turniru u svom gradu ostvarili sve tri pobede, dok je Barselona bila bolja od Primorca i Oradee i to joj je bilo dovoljno da prođe dalje. Solnok Živka Gocića je zauzeo prvo mesto na turniru čiji je bio domaćin, dok je zanimljivo da je dalje prošla i Savona, koja je u sve tri utakmice osvojila po jedan bod.

Bogdan Djurdjic Zvezda
(Foto: Igor Soban / PIXSELL)

Mladost je u igri do sredine treće četvrtine držao Marin Dašić, koji je postigao prvih pet golova za domaćeg na današnjem meču. Poveli su domaći, ali je Zvezda preokrenula preko Marka Radovića, Ivana Basare i Bogdana Đurđića. Kasnije je Stefan Pješivac povisio na 4:2, ali je Dašić sa dva gola u poslednjem minutu prvog poluvremena izjednačio na 4:4. Crveno-beli su tada ostali i bez kapitena, Miloša Vukićevića, koji je isključen sa pravom zamene.

U nastavku su se ekipe smenjivale u vođstvu. Mladost je vodila 5:4, potom Zvezda 6:5 i 7:6, a na nešto manje od tri minuta pre kraja, Rakovac je pogodio za 8:7. U poslednjem minutu je Veljko Tankosić izjednačio, da bi potom Vuk Milojević dobio treće isključenje, zatim se vratio u igru, a Rakovac iskoristio peterac. Zvezda je imala šansu da dođe do izjednačenja sa igračem više, ali je meč završen rezultatom 9:8 u korist Mladosti, koja je na taj način prošla dalje zajedno sa Zvezdom.

Ivan Basara je prednjačio sa dva gola, dok su po jedan postigli Veljko Tankosić, Bogdan Đurđić, Gavril Subotić, Vuk Milojević i Stefan Pješivac. Na drugoj strani je prvih pet golova za Mladost postigao Marin Dašić, a u strelce se dva puta upisao Dario Rakovac, koji je postigao odlučujuće golove.

HAVK Mladost – Crvena zvezda 9:8 (1:1, 3:3, 3:3, 2:1)

HAVK Mladost: Marcelić, Samardžić, Pliskević, Biljaka, Lazić 1, Dašić 5, Vrbnjak 1, Rakovac 9, Brčić, Bajić, Fabris, Škiljić, Surlina.

Crvena zvezda: Mišović, Tankosić 1, Đurđić 1, Marković, Subotić 1, Milojević 1, Pješivac 1, Basara 2, Rađen, Vukićević, Gardašević, Radović 1, Aleksić.