Osvajač kupa Kipra – AEK Larnaka i beogradski Partizan, sastaće se večeras od 18:30 po našem vremenu u okviru prvog kola kvalifikacija za Ligu Evrope, a utakmica će biti odigrana na stadionu “AEK Arena – Georgios Karapatakis” u Larnaki.
Došlo je vreme i za ovaj meč gde će naš predstavnik odigrati meč protiv kiparskog. AEK Larnaka je ovo zaslužila osvajanjem kupa Kipra i to protiv osvajača titule Pafosa. Što se tiče lige, završili su na 4.mestu sa 14 bodova manje od šampiona. Što se tiče učešća u Evropi, u sezoni 22/23 izbacili su Partizan posle pobede na domaćem terenu 2:1, u Beogradu je bilo 2:2, te sezone je AEK uspeo da eliminište i ukrajinski Dnjepar, a potom je u grupi sa Renom, Dinamo Kijevom i Fenerbahčeom zauzeo 3.mesto. Tim je zaustavljen u 1/8 finala Lige konferencija od Vest Hema. Kasnije sezone nisu bile tako dobro, u sezoni 23/24 posle izbacivanja beloruskog Zhodina (4:3), ispali su u narednoj rundi kvalifikacija za Ligu konferencija od Makabi Tel Aviva, posle 1:1 na domaćem terenu, poraženi su u revanšu 1:0. Prošle sezone igrali su samo 2 meča u evro kupovima i to u kvalfikacijama za Ligu konferencija gde su poraženi u oba meča od mađarskoj Paks-a 0:2 i 0:3. Došlo je i do promene na klupi tima, pa je sad tu španac Imanol Idiakez. Što se tiče promena u timu, krilni napadač Imad Faraj (40u/7g/7a) otišao je u Nefči, ofanzivni vezista Aitor Cantalapiedra (36/14/7) vratio se u Panatinaikos odakle je bio na pozajmici, dok je prvi strelac tima Enzo Cabrera (38u/15g/5a) povređen i najverovanije neće nastupiti u oba meča. Prvi golman tima Georgios Athanasiadis je otišao u Aris. Bilo je i dolazaka u tim, Đorđe Ivanović stigao je iz Čukaričkog, krilni napadač Waldo Rubio došao je iz Tenerifa, štoper Enrick Saborit iz čileanskog Iquiquea. U pripremnom periodu nisu zabeležili poraz, pobeda protiv Vesterloa 3:1, protiv Serainga bilo je 3:3, a protiv Anderlehta 2:2.
Partizan sa druge strane Partizan je znatno promenio tim, prošle sezone nesrećno ispadanje od švajcarskog Lugana, već dve sezone bez grupne faze nekog takmičenja, a posle promene uprave postavlja se kao imperativ za oporavak kluba upravo to da se igra Evropa. Prošlu sezonu Partizan je završio na 2.mestu i tako izborio pravo učešća u ovom takmičenju. Tim su napustili:prvi golman tima Jovanović, defanzivci – Nihah Mujakić, Zlatan Šehović, Mihajlo Ilić se vratio u Bolonju, Nethan de Medina, Aleksandar Filipović, vezni igrači Šćekić, Stjepanović, Goh, Stefan Kovač, kao i napadači Jovanović i Nikolić. Došlo je i dosta pojačanja, ali su u pitanju mladi igrači bez velikog iskustva. G.Zahid i Zubairu dvojica vrlo važnih igrača i dalje su van tim zbog povrede, kao i pojačanje na štoperskom mestu Milić, pa se očekuje da pored mladog Milovanovića koji je stigao iz Herenvena, štopersko mesto zauzime Đorđević koji je po vokaciji desni spoljni igrač. Pripreme je Partizan odigrao rezultatski loše, poražen je od Rodine 2:1, CSKA Moskve 3:1 i Dinamo Moskve 3:1.
Da je AEK u sastavu od prošle godine čini se da bi bili još veći favoriti nego što su to danas, svakako verujemo da će oba tima igrati otvoreno jer su prijateljski mečevi pokazali da oba trenera forsiraju takav stil fudbala, a tu možemo da očekujemo golove, pa idemo sa predlogom GG po kvoti 2,05